Opublikowany przez: Monika C. 2019-03-29 16:35:04
Autor zdjęcia/źródło: Położna na medal, mat. redakcyjne
Redakcja Familie.pl, jko patron medialny akcji, była obecna na ogłoszeniu podsumowanych wyników ankiety internetowej „Rola położnej w życiu kobiety”. W badaniu przeprowadzonym w dniach 17 października – 12 listopada 2018 r. na profilu FB kampanii „Położna na medal” wzięło udział 323 kobiet
Jak wynika z przeprowadzonego badania 41,8% kobiet nie decyduje się na wybór położnej, która będzie jej towarzyszyła podczas porodu. Tylko 28% kobiet podejmuję taka decyzje na początku ciąży, a 18,3% w trzecim trymestrze ciąży. Położne współpracujące w ramach kampanii „Położna na medal” wskazują, że warto rozpocząć poszukiwania położnej wcześniej i że najlepszym momentem na to jest drugi trymestr ciąży. To pozwala na poznanie położnej, jej kwalifikacji, wykształcenia i doświadczenia zawodowego. Jest też wystarczająco dużo czasu na omówienie porodu. Jest potrzebny czas na wzajemne poznanie się, ponieważ pomiędzy rodząca kobieta i położna powinny się lubić, a rodząca powinna darzyć zaufaniem opiekująca się nią położna.
Tylko 13% kobiet biorących udział w ankiecie wskazało, że ich wyborem jest współpraca płatna z położną, a na decyzję związaną z wyborem położnej wpływa opinia i rekomendacja innych. Oczywiście w każdym szpitalu położniczym są obecne położne, a ich ilość uzależniona jest od wielkości oddziału. Wiele kobiet po prostu wybiera konkretny oddział, opierając się na jego statystykach okołoporodowych, dostępnej aparaturze i dobrych opiniach o personelu medycznym.
Kobiety biorące udział w ankiecie mogły zaznaczyć dwie odpowiedzi. I tak:
45,8% respondentek wskazało, że najważniejszą rzeczą, która wpływa na ich decyzje dotyczącą wyboru położnej jest opinia i rekomendacja innych na jej temat.
37% kobiet wskazało, że bardzo ważne dla nich jest by położna pracowała na wybranym przez przyszłe mamy oddziale, w którym decydują się na poród.
30,3% przy wyborze położnej kierowało się jej dostępnością.
Na pytanie: „jakie są Twoje oczekiwania względem położnej?” respondentki również mogły wybrać dwie odpowiedzi.
68,4% zaznaczyło, że największym oczekiwaniem jest jej otwartość i wychodzenie z pomocą naprzeciw,
dla 62% ważne jest poczucie bezpieczeństwa,
a umiejętność przekazania wiedzy dotyczącej porodu dla 49,5% kobiet biorących udział w ankiecie.
90,4% pacjentek wskazuje także, że oprócz wsparcia emocjonalnego położna powinna posiadać wiedzę praktyczną, dzięki której rodząca kobieta może czuć się bezpiecznie w tym trudnych dla niej chwilach.
Kobiety również zwracały uwagę na to, jak ważna jest pomoc i porady w opiece nad noworodkiem i karmieniu piersią.
Prawie połowa kobiet biorących udział w ankiecie wskazała, że nie spotkała się wcześniej z położną, mimo iż według standardów okołoporodowych przyszłej mamie przysługuje w okresie od 21. do 31. tygodnia ciąży jedna wizyta położnej środowiskowo-rodzinnej tygodniowo, a po 32. tygodniu ciąży – dwie wizyty tygodniowo. Spotkania z położną dają przyszłej mamie możliwość indywidualnych rozmów i rozwiązania wszelkich wątpliwości i obaw dotyczących porodu.
Większość zapytanych o to w badaniu mam wskazała, że najważniejszą cechą „położnej na medal” powinna być przede wszystkim wiedza, traktowanie rodzącej z szacunkiem, opiekuńcza i zorganizowana oraz to, że powinna być osobą, którą można obdarzyć zaufaniem.
Więcej o kampanii „Położna na medal” i zakończonej 5 edycji przeczytasz >>> Położna na medal: Wybrano najlepsze położne w Polsce!
1 kwietnia 2019 rusza kolejna, 6 już edycja. Więcecej przeczytasz TUTAJ
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.